Objavte postele Bonami Selection | Vyberte si tú svoju →
10 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Bývanie päťčlennej rodiny na 37,5 metroch prekvapí svojou kreativitou a hravosťou

Že je 37,5 metrov štvorcových málo pre päťčlennú rodinu? Jolana, Maty a ich tri deti vám predvedú, že s hravým prístupom a nápaditými vychytávkami sa aj malý byt môže premeniť na útulný domov.

Prečítajte si, aké kreatívne riešenia im pomohli využiť každý centimeter na maximum a vďaka čomu vytvorili harmonický priestor pre celú rodinu.

Praha
2+kk
37,5 m²
Čo prinútilo päťčlennú rodinu presťahovať sa do bytu s veľkosťou iba 37,5 m²?
Rozhodnutie to bolo veľmi pragmatické. Hľadali sme nové bývanie a ceny trojizbových bytov boli šialené. Zároveň nám ani nedávalo zmysel dochádzať z domčeka za Prahou. Takže s naším rozpočtom sme skončili pri „klietkach“. Táto bola dokonca najmenšia zo všetkých! (smiech) Minimalizmus potom prišiel až s tým. A možno trochu aj s našou dovolenkou, kedy sme zistili, že si vystačíme s batôžkami.
Ako náročné bolo potom presťahovať rodinu z trojizbového bytu do „klietky“?
Jasne sme si povedali, že si každý môže vziať iba dve škatule – jednu na oblečenie a jednu na osobné veci. To šlo napodiv v pohode. Takže sme sem prišli s desiatimi škatuľami. Ale ten byt bol stále plný! (smiech) Pokrátiť zvyšok už bola výzva. Prekvapivo to nakoniec ale nebola obeť, skôr úľava.

Za „neviditeľnými“ dverami sa ukrýva kúpeľňa.

Fialová polica slúži ako jeden zo schodíkov do spálne na poschodí.

Otvorené police dodávajú kuchyni minimalistický vzhľad a maximalizujú úložný priestor.

Mali ste jasnú predstavu o tom, ako prispôsobiť interiér, aby bol čo najfunkčnejší a zároveň útulný?
Mali sme celkom jasnú predstavu. Chcela som napríklad výhľad z kuchyne na terasu. A veľký drez – aj keď to môže znieť absurdne v tak malom byte. Ale je to praktické. Zároveň sme sa snažili využiť každý centimeter. Za tým je skvelá spolupráca s architektmi z Hurá štúdia a stolárom, ktorý nám pomohol vyťažiť z priestoru maximum.
Ako ste dosiahli, aby tu každý mal dostatok osobného priestoru?
Je to paradox. Aj keď je byt malý, každý má viac súkromia ako predtým. Chalani majú svoje „kajutky” a my s manželom máme spálňu na „bydielku” – vstavanom poschodí nad kuchyňou. Je to vlastne celkom geniálne riešené. Plus máme parádnu odpočinkovú zónu na terase, kde nechýba veľký stôl alebo vonkajšia pohovka z Bonami. Túto obývačku by sme preto chceli využívať celoročne.
Farebné LED osvetlenie vytvára hravý a útulný priestor v malých kajutách, ktoré deťom poskytujú súkromie.

Farebné LED osvetlenie vytvára hravý a útulný priestor v malých kajutách, ktoré deťom poskytujú súkromie.

Inovatívny dizajn detskej izby ponúka vstavané lôžka aj šatňu v kompaktnom a štýlovom usporiadaní.

Inovatívny dizajn detskej izby ponúka vstavané lôžka aj šatňu v kompaktnom a štýlovom usporiadaní.

Čo deti – prijali zmenu ľahko, alebo pre nich bola adaptácia náročnejšia?
Chalani boli od začiatku súčasťou rozhodovania. Hneď ako počuli o „kajutách,“ úplne sa nadchli. Majú v nich zabudované náladové osvetlenie, úložný priestor pod matracom aj zásuvky na USB. A sieť namiesto pohovky? To je (nielen) pre nich paráda.
Prekvapilo ma, ako málo vecí skutočne potrebujeme. A ako rýchlo si človek zvykne na menší priestor.
Museli ste obmedzenému priestoru prispôsobiť aj chod domácnosti?
Musíme byť flexibilnejší. V byte ani nemôžeme sušiť bielizeň – kvôli priestoru a vlhkosti. Takže sme to vyriešili kombinovanou práčkou so sušičkou. V kuchyni zase musíme plánovať, kedy stôl využijeme na prácu, varenie, alebo písanie úloh. Všetko je o dohovore a ohľaduplnosti. A nemať veľké očakávania.
Farebná a materiálová paleta v Jolaninom domove.

Farebná a materiálová paleta v Jolaninom domove.

Máte nejaké tipy na to, ako udržiavať poriadok a minimalizovať neporiadok v malom byte?
Poriadok je nutnosť, inak by to tu vyzeralo ako po výbuchu. Každá vec má svoje pevné miesto. Pokiaľ danú vec nepoužívame, okamžite ju upratujeme. Preto sme si zvykli pravidelne triediť veci a zbavovať sa tých, ktoré už nepotrebujeme.
Ako vás tento spôsob bývania ovplyvnil ako rodinu?
Sme rozhodne viac prepojení. (smiech) V malom byte sa človek nevyhne interakcii s ostatnými, čo nás naučilo lepšie komunikovať, rešpektovať jeden druhého a prípadné nepohodlie riešiť hneď.

Žulová kuchynská doska postupne prechádza do jedálenského stola.

Minimalistické úložné riešenie s prírodnými materiálmi vytvára útulný a funkčný priestor.

Jedálenský stôl supluje kuchynský ostrovček aj pracovný kút.

Aké vidíte v živote na 37,5 m² výhody a nevýhody oproti priemernému bytu alebo domu?
Výhody? Rozhodne menej času stráveného upratovaním. Vďaka malým plochám sme si zase mohli dopriať aj drahšie materiály – napríklad pri kuchynskej doske. A nevýhody – obmedzenejší priestor a dôkladné plánovanie aj bežných nákupov. Žiadne železné zásoby.
S priestorom musíte nakladať opatrne. Ovplyvnilo to napríklad aj vaše záľuby,...?
Osvedčilo sa nám, že mnoho vecí nemá zmysel priamo vlastniť. Pokiaľ potrebujeme nejaké športové vybavenie alebo náradie, často je výhodnejší ich prenájom. A keď predsa len príde niečo nové, niečo staré musí preč. Je to taká neustála minimalistická disciplína. (smiech)

Obľúbeným miestom odpočinku je zákutie s vonkajšou pohovkou.

Vonkajšiu obývačku chce rodina využívať celoročne.

Farebné stoličky a kvetinová dekorácia vnášajú na terasu uvoľnenú atmosféru.

Prekvapilo vás niečo?
Prekvapilo ma, ako málo vecí skutočne potrebujeme. A ako rýchlo si človek zvykne na menší priestor. Je to o tom, že si človek nastaví priority a zistí, že veľký byt nie je nutnosťou pre kvalitný život.
Čo by ste poradili tým, ktorí sa sťahujú do malého bytu?
Nebojte sa a choďte do toho s otvorenou mysľou. Z praktického hľadiska potom premýšľajte o priestore v metroch kubických a nájdite si remeselníkov či architektov, ktorí sa budú pýtať na to, aké sú vaše zvyky a potreby. A čo sa týka tej mentálnej stránky – nebojte sa dôverovať druhým.

Terasa je obľúbeným miestom, kde rodina trávi spoločný čas.

Priestranný záhradný stôl je dominantou vonkajšieho priestoru.

Tipy, ako zariadiť malý byt

  • Priestor na kubíky: pri plánovaní interiéru si prepočítajte, koľko metrov kubických budete mať v byte k dispozícii na úložné priestory.
  • Využitie vertikálneho priestoru: regály až k stropu, police alebo závesné systémy pomôžu využiť každý centimeter miesta.
  • Vstavané skrine: vstavané skrine sú skvelým spôsobom, ako si poradiť s asymetrickým priestorom. Zároveň to umožní udržať priestor usporiadaný a ucelený.
  • Skrytý úložný priestor: vybavte interiér multifunkčnými kusmi nábytku – od postele a pohovky až po lavice či taburety so zabudovaným úložným priestorom, ktoré elegantne skryjú všetko potrebné.
  • Svetlé farby: používajte svetlé farby, ktoré rozjasnia priestor.
  • Zrkadlové plochy: použitie zrkadiel na dverách, skriniach alebo na stenách opticky zväčší priestor a odrazí svetlo, čo dodá miestnosti vzdušnosť.
  • Mediposchodie so sieťou: ak má byt vyššie stropy, využite sieť ako alternatívu k medziposchodiu, kde môžu deti relaxovať alebo sa hrať.