Objavte postele Bonami Selection | Vyberte si tú svoju →
10 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

DIY: Vonkajšia kuchyňa svojpomocne

Trávite veľa času vonku na záhrade, kde grilujete a hostíte svoju rodinu? Pomocou nášho návodu si postavte jednoduchú vonkajšiu kuchyňu, ktorá vám poskytne pohodlie pod pergolou alebo na terase po celý rok.
Postavte si vlastnú vonkajšiu kuchyňu - kombinujte materiály, ako je betón, kameň a drevo

Postavte si vlastnú vonkajšiu kuchyňu - kombinujte materiály, ako je betón, kameň a drevo

Čo potrebujete na vonkajšiu kuchyňu?

Kým začnete plánovať svoju kuchyňu, všetko si zmerajte a nakreslite na papier. Budete presne vedieť, koľko materiálu potrebujete zaobstarať.

Vyberte si aj materiály: odporúčame palety, smrekové drevo alebo preglejku, ktoré budú odolné voči vode. Všetko sú to cenovo dostupné materiály, ktoré dostanete v obchode s domácim príslušenstvom. Chcete ušetriť peniaze? Pozrite si aj internetové obchody s použitým tovarom, kde ľudia predávajú prebytky za zlomok ceny.

Správne rozvrhnutie priestoru

Premyslite si, koľko pracovného priestoru potrebujete na prípravu jedla - odporúčame minimálne 1,8 m so šírkou kuchyne približne 65 cm. Výšku opäť prispôsobte podľa seba, pozrite sa napríklad na výšku vašej domácej kuchyne - zvyčajne je to približne 190 cm.
Túto vonkajšiu kuchyňu si môžete postaviť - pozrite si nákres nižšie

Túto vonkajšiu kuchyňu si môžete postaviť - pozrite si nákres nižšie

Vonkajšia kuchyňa sa na terase počas sezóny hodí.

Vonkajšia kuchyňa sa na terase počas sezóny hodí.

Materiál pre vonkajšiu kuchyňu

  • Na základ kuchyne si zaobstarajte štvorcové hranoly s rozmermi aspoň 5x5 cm.
  • Na boky použite tenšie latky z rovnakého materiálu. Ich spotreba bude vyššia, ak budete mať medzi nimi menšie medzery.
  • Zadná strana bude v ideálnom prípade vyrobená z drevenej dosky. Bude praktickejšia a na dosku môžete priskrutkovať háčiky na zavesenie kuchynského náčinia.
  • Pracovnú dosku vyrobte z dreva ošetreného proti poškodeniu vodou alebo napríklad z vodovzdornej preglejky, ktorá je lacná a po opotrebovaní sa dá ľahko vymeniť.
  • Dvere nemusia byť problémom. Skrinky vyzerajú pekne aj otvorené. Ak chcete riad skryť, prišite si látkové závesy.
  • Podrobný nákres na výrobu vonkajšej kuchyne

    Podrobný nákres na výrobu vonkajšej kuchyne

    Na čo ešte nezabudnúť pri stavbe kuchyne vlastnými rukami?

    Ak bývate napríklad v byte alebo v radovom dome, majte na pamäti svojich susedov. Navrhnite kuchyňu tak, aby sa výpary z vašej kuchyne nedostávali do ich záhrady.

    A čo elektrina, prívod vody a odpad? Vodu môžete vyriešiť jednoducho tak, že do kohútika pustíte obyčajnú hadicu. Všetko môžete na zimu jednoducho uskladniť. Takisto nemusíte hneď budovať odtok, môžete pod umývadlo umiestniť vedro na zachytávanie vody a potom ju použiť na zalievanie záhrady (za predpokladu, že používate správne čistiace prostriedky). Elektrická energia môže byť výzvou, preto zvážte, nakoľko ju budete potrebovať. V ideálnom prípade by ste na ňu mali myslieť už pri plánovaní domu a záhrady.

    Ďalšie inšpirácie pre vonkajšie kuchyne a záhrady

  • Kuchyňa bude určite obsahovať plynový gril alebo ohnisko, ktoré vám umožní využívať kuchyňu aj v chladnejších mesiacoch.
  • Na stavbu vonkajšej kuchyne môžete použiť aj palety. Pozrite si, ako s nimi pracovať, v tomto článku s návodom na záhradný nábytok z paliet.
  • Staňte sa dizajnérom vlastnej záhrady s kurzom Šikovne na realizáciu, ktorý vám pomôže navrhnúť vašu záhradu. Dozviete sa, kde a ako ušetriť na záhradných prvkoch a na ktorých častiach sa neoplatí šetriť. Získate tiež prístup k mnohým návodom na najobľúbenejšie záhradné prvky.
  • Časté otázky

    Aké materiály sú najlepšie pre vonkajšiu kuchyňu?

    Najlepšie sú odolné materiály, ktoré zvládnu rôzne poveternostné podmienky. Odporúčame dobre ošetrené drevo, antikoro, kameň, betón alebo kvalitný kompozit, pretože sú trvanlivé a ľahko sa udržujú.

    Aká je ideálna lokalita na umiestnenie vonkajšej kuchyne?

    Vonkajšiu kuchyňu umiestnite tam, kde je čiastočný tieň a ochrana pred vetrom. Majte na pamäti dostupnosť vody a elektriny a umiestnenie dostatočne blízko domu, aby ste uľahčili prenos potravín a ostatných vecí.

    Ako ochrániť vonkajšiu kuchyňu pred poveternostnými podmienkami?

    Zaistite zastrešenie alebo pergolu, počas zimy potom kompletné zakrytie. Kvalitné materiály pomôžu odolávať vlhkosti a UV žiareniu.